niedziela, 9 września 2007

Fundusze dla małych przedsiębiorstw

Teraz każdy przedsiębiorca może otrzymać kompleksową pomoc w skutecznym pozyskiwaniu środków finansowych z Unii Europejskiej. Wniosek o fundusze unijne zawsze warto złożyć.

Celem programu jest zwiększenie konkurencyjności polskich Małych i Średnich Przedsiębiorstw poprzez unowocześnienie ich oferty produktowej i technologicznej.

Jakie koszty mogą być dotowane:

  • nabycie gruntów,
  • nabycie lub wytworzenie budynków i budowli oraz ich wyposażenie,
  • zakup maszyn i urządzeń, narzędzi i aparatury,
  • nabycie infrastruktury technicznej,
  • nabycie lub wytworzenie wartości niematerialnych i prawnych.

Z funduszy strukturalnych -wsparcie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw poprzez inwestycje mniejesze firmy firmy mogą otrzymać dotacje, która nie może być niższa niż 10.000 PLN i nie może przekroczyć kwoty 1 250 000 zł..

Dotacja może więc stanowić od 30% do 50% wydatków kwalifikowanych W przypadkach, jeśli wsparcie przekracza kwotę 125000 zł. inwestycja musi być w 25% sfinansowana kredytem, z wyłączeniem jednak projektów finansowanych z zastosowaniem leasingu.

Aktualnie łączna wartość wszelkich środków finansowych zaangażowanych w realizację Narodowej Strategii Spójności w latach 2007-13 wyniesie ok. 67,3 mld euro. Z tego ok. 9,7 mld Eeuro stanowić będzie publiczny wkład krajowy. N na ok.16,3 mld Euro szacowana jest wartość wkładu polskich podmiotów prywatnych. Natomiast ponad 59,5 mld euro będzie pochodziło z funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności.

W teraźniejszym okresie programowania większośćj środków będzie przeznaczonych jednak na realizację Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – 27,8 mld Euro. Na realizację Programu Kapitał Ludzki przeznaczono 9,7 mld euro z funduszy unijnych, a zaś na Program Innowacyjna Gospodarka – około 8,3 mld euro. Łącznie więc na realizację polityki spójności, Polska otrzyma z Unii Europejskiej aż 67,3 mld Eeuro.

Fundusze NSS są/będą realizowane przy pomocy Programów Operacyjnych, zarządzanych przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, oraz Regionalnych Programów Operacyjnych, zarządzanych oczywiście przez Samorządy poszczególnych województw. Natomiast za szczeblu centralnym będą realizowane owe cztery główne programy, co powinno zapewnić koordynację działań wewnątrz programów, oraz zmniejszenie administracji niezbędnej do zarządzania programami.

Brak komentarzy: